Sleva! Chia semínka 100g holisticky Zobrazit větší

Chia semínka 100g holisticky

49007

Nový produkt

Chia semínka 100g holisticky. Chia semínka jsou vhodná pro výrobu nápojů a potravin pro sportovce a manuálně pracující osoby. Expirace 30.11.2017

Více informací

Tento produkt není momentálně k dispozici.

O dostupnosti zboží Vás budeme rádi informovat.

9 Kč s DPH

-4 Kč

13 Kč s DPH

Více informací

Chia (latinsky šalvěj hispánská) byla pro své nutriční vlastnosti po celá staletí používána v jihozápadní části dnešního Mexika jako hlavní potravina domorodých Indiánů. Semínkům chia se říkalo potrava běžců, protože je Aztékové jedli jako vysokoenergetickou potravu při svých výpravách. Jedna lžička semínek jim totiž stačila k tomu, že mohli bez větší únavy pochodovat 24 hodin.

Pokud se smíchá jedna lžička semen s vodou, tak už po 20 minutách lze pozorovat, že se kolem semínek vytváří gel. Tato reakce je způsobena tím, že se vláknina chia rozpouští rychle ve vodě a vytváří gel. Tento gel v žaludku pak působí jako jakási fyzická bariéra mezi uhlovodany a enzymy, které je tráví. Výsledkem celého tohoto procesu je zpomalení přeměny polysacharidů na monosacharidy. Tím se stabilizují metabolické změny a kolísání cukru v krvi.

Semena chia mají ohromné hydrofilní vlastnosti, protože jsou schopny absorbovat vodu v množství až 12 ku 1. Toto schopnost zadržování koloidní tekutiny prodlužuje hydrataci buněk v těle a tím i účinnější vstřebávání živin a udržení optimální iontové rovnováhy.

Další unikátní vlastností chia je vysoký obsah tuků, a to především omega 3 mastných kyselin. Těch obsahuje třikrát víc než obiloviny. Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, takže například pro správné využití vitamínu A, D, E a vitamínu K. Semena šalvěje hispánské jsou bohatá především na kyselinu linoleovou, kterou není organismus schopný syntetizovat.

Chia semínka zahánějí pocit hladu, žízně a únavy, obsahují navíc celou řadu vitamínů a minerálů. Díky tomu, že mají nízký glykemický index a jsou bez lepku, jsou vhodné pro diabetiky a celiaky. Mohou se konzumovat přímo, nebo se přidávají do salátů, jogurtů, nebo do pečiva.

Charakteristika:
Typ: semena chia
Zdroj: rostliny šalvěje hispánské
Barva a tvar: asi 1mm velká semínka podobná máku

Doporučené dávkování: V nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č.258/97 ze dne 22. ledna 2013 se uvádí, že doporučená denní dávka u balených semen chia je 15g. Stejné nařízení určuje, že v určitých druzích potravin se může používat až 10% chia semen.

Nutriční hodnoty na 100g: Energie: 1970 kJ/ 470kcal ; Tuky: 30,25g - z toho nasycené mastné kyseliny 3,33g, mononenasycené mastné kyseliny 2,3g, polynenasycené mastné kyseliny 23,67g, Sacharidy: 17,35g - z toho cukry 2,83g; Bílkoviny: 16,54g; Sůl: 0,044g; Vláknina: 34,4g

Alergeny: Bez alergenů

Země původu: Mexiko
Obsah balení: 100g

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: